CZ

Směrnice
o ekodesignu ErP

Vše, co potřebujete vědět. Energeticky úsporné řešení pro všechny vytápěcí systémy.

Tato směrnice je společná pro celou Evropskou unii a štítek ErP má spotřebiteli pomoci při jeho rozhodování o nákupu a snížit soukromou spotřebu energie a zároveň se podílet na ochraně klimatu.

stručně o směrnici Erp

Ledničky, myčky nádobí, pračky, pečící trouby – všechno to začalo s bílým zbožím v 90. letech. Postupně získaly evropský štítek energetické náročnosti (ErP) i jiné produkty spojené se spotřebou energie jako televizory, svítidla a od září 2014 i samotné vysavače.
ErP přitom znamená „Energy related Products“, česky energeticky významné výrobky.

Směrnice o ekodesignu,která určuje minimální požadavky na energetickou účinnost, je nyní povinná i pro výrobce zařízení tepelných zdrojů pro vytápění prostoru a kombinovaných tepelných zdrojů

stručně o energetické účinnosti

Každý energetický štítek pro tepelný zdroj ukazuje příslušnou třídu energetické účinnosti na stupnici od A++ po G (pro tepelná čerpadla po D, pro zásobníky od A po G). U nízkotarifních tepelných čerpadel štítek současně poskytuje informaci o klimatickém pásu. Plánuje se, že v příštích létech se zařazování do této stupnice zpřísní.

Navíc se vyznačují hodnoty akustických vlastností a vytápěcího výkonu. Jde-li o kombinované zařízení pro vytápění vnitřních prostor a ohřev vody, označují se třídy energetické účinnosti pro obě funkce.

Ke všem dodávaným výrobkům, kterých se tato nařízení týkají, připojuje Wolf štítek energetické náročnosti a datový list. Ty pak distributoři a technici musejí použít při prezentaci výrobku.

Wolf má výhodu
má energetický štítek pro celou sestavu!

Stejně jako štítek pro jednotlivá zařízení, musí také každá nabízená sestava obsahovat údaj o třídě energetické účinnosti. Sestava musí být viditelně opatřena štítkem a vyplněným datovým listem. Za „sestavu“ se považuje již tepelný zdroj spojený s regulátorem. Za umístění štítku k sestavě zodpovídá prodejce popř. montážní technik.

Opravit? Vyměnit? Předělat?

Zavedení směrnice o ekodesignu rovněž znamená, že je třeba vyřadit z nabídky zařízení WOLF bez kondenzace do 400 kW.

Servis a opravy

Stávající zařízení je povoleno provozovat i po stanoveném termínu účinnosti nařízení. Pravidelný servis vašich kotlů je tudíž důležitý.

Výměna

Ve vícegeneračních domech je smysluplné zkontrolovat všechny vytápěcí zařízení a ty, které jsou „zesláblé stářím“, vyměnit. Kombinace vytápěcích zařízení bez kondenzace a s kondenzací se společným odvodem spalin kotle do společného komína není možná!

Perspektivní obnova

Vytápěcí zařízení WOLF s technologií BlueStream® vás přesvědčí svou minimální spotřebou a nízkou náročností na údržbu. Díky tomu představují investici, která se vám vyplatí.

Jste připravení na ErP?
O to teď běží

  • Povinnost označovat štítkem energetické náročnosti vytápěcí zařízení do 70 kW a zásobníky do 500 l. Pro vás to jsou informace o účinnosti svého zařízení.
  • WOLF ErP On-line portál umožňuje snadné označování sestav a systémových balíčků – u firmy WOLF získáte vše efektivně na jednom míst.