CZ

VĚTRACÍ TECHNIKA
ČERSTVÝ VÍTR PO VÁŠ DŮM

Optimální klima - to je příjemná teplota a čerstvý vzduch v místnosti. Toto vám může garantovat jedině perfektně sladěný systém vytápěcí techniky a větrání.

Máte dobře izolovaný dům, který by se neměl v létě přehřívat a v zimě vychladnout? Chcete mít v jeho místnostech vždy hygienický a zdravý vzduch? Pak byste se měli postarat o optimální větrání.

Menschen lassen im Garten einen Drachen steigen.
Čerstvý vzduch na venkově je čistý. Avšak nestálé větrání znamená i neustálou ztrátu tepla. Vzduch ve městě je často zatížen množstvím škodlivých látek. V obou případech je řešením větrací jednotka, která filtruje jemný prach a stará se o příjemný čerstvý vzduch v místnosti bez úniku tepla.

Špatný vzduch vytváří špatnou náladu a působí negativně na naše zdraví. Navíc se z nedostatečně větraných místností neodstraňuje nadbytečná vlhkost a mohou se v nich tvořit plísně. Proto je důležité pravidelně větrat. V ideálním případě několikrát za den. Kdo se však zhostí větrání, když doma nikdo není? Odpověď je prostá: udělá to větrací systém. Odfiltruje ze vzduchu pyly a prachové částice a postará se o dobrou kvalitu vzduchu. Navíc zabrání vzniku nadměrné vlhkosti. Díky větrací technice s rekuperací tepla navíc při větrání neztratíte teplo, a tak šetříte životní prostředí i vlastní peněženku.

 • Výhody

   • Dýcháte svěží a zdravý vzduch.
   • Nepřetržitá výměna vzduchu brání vzniku plísní.
   • Chráníte své zdraví a také samotnou stavbu.
   • Větrání lze nastavit podle individuálních potřeb.
   • Spolehlivě redukuje CO2 a nepříjemné zápachy.
   • Regulace teploty: v zimě déle teplo, v létě déle chladno.
   • Žádný hluk pronikající přes otevřená okna.
   • Větrací jednotka se zpětným získáváním tepla ušetří okolo 20% nákladů na energii ve srovnání s jednoduchými jednotkami bez zpětného získávání tepla.
   • Filtry si jednoduše vyměníte i sami. Spotřeba elektrické energie potřebná pro provoz zařízení je víceméně kompenzována snížením topných nákladů.
  • Nevýhody

   • Částečné vyšší pořizovací náklady.
   • Mírné zvýšení spotřeby elektrické energie (avšak snížení nákladů na vytápění).
   • Větrací systém je třeba pravidelně kontrolovat a čistit.

  VĚTRÁNÍ OBYTNÝCH MÍSTNOSTÍ
  NOVÝ POCIT Z BYDLENÍ

  Ani horko, ani zima, a přitom vždy čerstvý a čistý vzduch. S větracím systémem si budete užívat každý den příjemné a zdravé klima v obytných místnostech.

  V zásadě existují dva rozdílné druhy klimatizačních zařízení: centrální a decentralizované. Centrální větrací jednotky zásobují čerstvým vzduchem celou budovu. Decentralizovaná větrání se instalují jen podle potřeby v těch místnostech, kde jich je obzvláště zapotřebí. Základní princip je u obou variant stejný – vzduch se mechanicky transportuje z budovy ven nebo dovnitř do budovy.

  Centrální zařízení jsou komplexnější než zařízení decentralizovaná, protože vzduchem zásobují několik místností. Jádrem klimatizačního zařízení jsou vždy dva ventilátory. V jednotlivých místnostech se instalují ventily přiváděného vzduchu popř. odpadního vzduchu. Rozvodným systémem vzduch proudí z vnějšku do místností, které vyžadují přísun čerstvého vzduchu (obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj apod.). Z místností s odvodem vzduchu (např. kuchyně, koupelna a WC) se spotřebovaný a vlhký vzduch odsává a odvádí mimo budovu. Pod tlakem, který přitom vzniká, se doplňuje čerstvý vzduch z místností s přívodem vzduchu, a tak je celý dům rovnoměrně zásobován čerstvým vzduchem. Ventilátory přitom pracují energeticky mimořádně efektivně pomocí snímačů, které identifikují stav vzduchu v místnosti a spotřebovaný vzduch odvádějí pouze tehdy, když je toho zapotřebí. Samozřejmě je možné rovněž ruční ovládání.

  Moderní ventilační systémy pracují s rekuperací tepla. Využívají tepla/chladu spotřebovaného vzduchu k zahřívání vstupujícího venkovního vzduchu v zimě a k jeho chlazení v létě. Integrované filtry přitom vzduch čistí od pylů a částic.

  Decentralizovaná větrání obytných místností regulují přiváděný a odpadní vzduch rovněž mechanicky pomocí ventilátorů. Instalují se však pouze v jednotlivých místnostech, tudíž odpadá komplexní rozvodná soustava.

  NÁKLADY NA VĚTRÁNÍ
  VYPLATÍ SE TATO INVESTICE?

  Pokud bydlíte ve výborně izolovaném domě a chcete plně využít jeho energetické výhody anebo nechcete průběžně regulovat kvalitu vzduchu cíleným větráním, pak je nejlepším řešením automatický větrací systém.

  Celý dům se větrá automaticky, spotřebovaný vzduch je odváděn ven a současně s tím se čerstvý vzduch dostává dovnitř. Navíc filtry odstraňují z přiváděného vzduchu pyly a jemné částice prachu. Pomocí rekuperace tepla se teplo z odpadního vzduchu využívá k předehřevu vzduchu proudícího dovnitř. Tím se uleví vytápění a vy uspoříte energii a peníze.

  Wartung des Lüftungssystems
  Pravidelným čištěním a údržbou se bude vaše větrací jednotka roky starat o ideální vnitřní klima.

  Centrální větrání obytných místností je při pořizování o něco dražší než decentralizovaná větrání. Naproti tomu však nabízejí vyšší komfort. K nákladům na zařízení je třeba připočítat další výdaje jako např. elektrickou přípojku, související malířské práce a případné vzhledové úpravy. Při každodenním používání větrání obytných místností mírně zvyšují spotřebu elektřiny. Rekuperace tepla vám naproti tomu umožní úsporu nákladů na vytápění.

  BUDOVY A SYSTÉMY
  NA CO NESMÍTE ZAPOMENOUT

  Ne každý větrací systém se hodí pro každou budovu. Je třeba zohlednit několik věcí.

  Instalace centrálního větracího systému v domácnosti je relativně nákladná a využívá se nejčastěji u novostaveb. Musí být pečlivě naplánovaná, aby se mohl zajistit bezporuchový a hygienický provoz. Mimořádně důležité je, aby šlo snadno a jednoduše provádět údržbu celého systému.
  Decentralizované větrání lze bez velkých nákladů instalovat dodatečně. Proto je také vhodné pro vlastníky rekonstruovaných starších budov.

  Aby systém pracoval bezvadně, musí se pravidelně vyměňovat filtry. Můžete to udělat jednoduše sami, nebo to můžete přenechat profesionálovi v rámci servisní smlouvy.

  Jaké konkrétní větrací zařízení je pro vás vhodné, se nejrychleji dozvíte při osobním rozhovoru s odborníkem.

  Objevte
  větrací techniku Wolf

  Máte zájem optimalizovat klima ve vaší domácnosti? Zkuste využít řízené větrání obytných místností Wolf.

  Zde se dozvíte více