CZ

IDEÁLNÍ VNITŘNÍ KLIMA
DÍKY SPRÁVNÉMU TECHNICKÉMU VYBAVENÍ

Teplo, kvalita vzduchu a vlhkost vzduchu významně přispívají k našemu pocitu pohody. Dokonale sladěná technika v domácnosti vám zajistí, abyste se ve svém příbytku cítili zdravě a uvolněně po celý rok.

Při pohledu na uspěchaný svět nabývá problematika vnitřního klimatu na důležitosti: Potřebujeme místo, které nás ochrání a umožní nám vypnout, domov, kde se cítíme dobře. Máloco je pro naši pohodu tak důležité jako optimální klima v místnosti. I když si to ne vždy uvědomujeme, ovlivňuje většinu našeho života i života naší rodiny: naše zdraví i naši náladu.

Uvolněná domácí nálada
Uvolněná domácí nálada při čtení.

Až 90 procent života stráví člověk v uzavřených prostorách. Teplo, kvalita vzduchu a jeho vlhkost přispívají významnou měrou k naší pohodě. Máme-li dostatek čerstvého vzduchu, jsme produktivnější. Cítíme se uvolněnější když je v zimě hezky teplo a v létě příjemný chládek. A kdo už neměl problémy se suchým, špatným vzduchem v obývacím pokoji nebo kanceláři? Vzájemně dobře sladěná vytápěcí a větrací technika zajistí, abyste se ve svém domě nebo bytě cítili dobře po celý rok.

 • Výhody

  • Zvýší se kvalita života ve všech místnostech díky optimálnímu a příjemnému vnitřnímu prostředí.
  • Zachování hodnoty nemovitosti díky ochraně před plísněmi a vlhkostí.
  • Zdraví a pocit pohody: větrání obytných prostor s pylovým filtrem je přínosné např. pro alergiky.
  • Odvádění nepříjemných zápachů, například z kuchyně.
  • V zimě hřeje, v létě příjemně chladí.
  • Klima à la Carte: V každé místnosti je tak, jak si přejete.
  • Díky vyššímu obsahu kyslíku ve vzduchu se zlepší i vaše psychická kondice.
 • Nevýhody

  • Vyšší pořizovací náklady zařízení.
  • Většinou je nezbytná přestavba (vrtání do jádra, prokládání vedení).
  • Mírné zvýšení spotřeby elektrické energie v důsledku provozu zařízení (často ji však kompenzují nízké náklady na vytápění).
  • Každoroční údržba filtračních systémů (je však velmi jednoduchá).

ZLEPŠETE SI VNITŘNÍ KLIMA
ŘÍZENÝM VĚTRÁNÍM

Kromě vytápění, izolace a teplé vody má stále větší význam pro zdravé a příjemné bydlení itaké kvalita vzduchu.

Kdo si plánuje nový domov nebo chce renovovat ten starý, přemýšlí zpočátku pouze o správném vytápění: Potřebuji ještě fosilní paliva? Mohu do svého systému zabudovat solární zařízení? Jak to vypadá s tepelnými čerpadly? A skutečně: Vytápění a teplá voda jsou pro naši pohodu rozhodující. To, co se často při plánování přehlíží, je kvalita vzduchu, která může velmi podstatně přispět k lepšímu vnitřnímu prostředí. Dále vám nabízíme několik podnětů k zamyšlení, kdy může mít tato investice smysl.

Frau wärmt sich an einer Heizung mit einer Tasse Tee
Teplo je pro vaše vnitřní klima zásadní. Ale přemýšlíte i na kvalitou vzduchu?

Pokud pro vás mají význam zdraví, dobrá kondice a pohoda, měli byste se také zabývat problematikou větrání. Větrání skýtá mnohé výhody: pro alergiky je prospěšné kontrolované větrání obytných prostor se speciálními pylovými filtry. Moderní větrací systémy navíc redukují bytový prach a roztoče, které v něm žijí a na něž je mnoho lidí alergických. Větrání však zároveň snižuje obsah CO2 ve vzduchu. Tím podporuje vaši vitalitu a vy se budete moct déle soustředit.

Při rozhodování o systémy řízeného větrání může jistou roli sehrát také problematika pachů. Rádi vaříte? I v otevřené kuchyni? Máte domácí zvířata? Anebo jen prostě rádi pořádáte velké oslavy a zvete k sobě domů své přátele? Ve všech těchto případech může řízené vnitřní větrání značně přispět k zlepšení kvality vašeho života tím, že pachy rychle a účinně odvede pryč a do obytných místností přivede čerstvý, zdravý vzduch.

Kind mit Haustier
Pokud máte domácího mazlíčka, měli byste ještě více pozornosti věnovat kvalitě vzduchu.

Je fakt, že u dobře izolované novostavby stěny a okna nepropouštějí směrem ven žádné teplo. Z druhé strany se také dovnitř nedostane téměř žádný čerstvý vzduch. To konkrétně znamená, že musíte pětkrát až desetkrát za den nárazově větrat. To stojí nejen čas, ale také energii, protože při nárazovém větrání se ztrácí drahocenné teplo. Dobrý větrací systém vás od této práce zcela osvobodí a díky rekuperaci i předehřívá čerstvý venkovní vzduch, takže dokonce uspoříte náklady na vytápění. A vyčpělý vzduch bude po celý rok patřit minulosti.

PERFEKTNÍ TEPLOTA
VNITŘNÍHO PROSTŘEDÍ À LA CARTE

Kvalita vzduchu a teplota jsou hlavními prvky našeho klimatu v bytě. Sestavili jsme přehled o tom, ve kterých případech považuje většina lidí své obytné prostory za příjemné. Pomocí správného technického vybavení budov můžete svůj příbytek regulovat individuálně tak, jak se vám bude hodit.

BUDOVY A SYSTÉMY
NA CO NESMÍTE ZAPOMENOUT

Ne každá budova je vhodná pro zabudování větrací techniky regulující vnitřní klima. Přinášíme vám stručný přehled o tom, na co je třeba se zaměřit.

V případě novostavby musíte nejprve promyslet alespoň základní standardy, jako jsou například izolace a energetická účinnost.

Čím lepší izolace, o to více byste se měli zabývat problematikou větrání bytových prostor. Pasivní nebo nízkoenergetický dům sice na jednu stranu téměř nepropouští teplo směrem ven, jenže také žádný čerstvý vzduch směrem dovnitř. Proto má smysl uvažovat již před stavbou o centrálním větrání obytných prostor. To vám umožní ukrýt rozvody centrálního větrání pod omítku. Výhodou je, že se vzhled vaší nemovitosti nezhorší a dosáhnete lepší protihlukovou izolaci větracího zařízení. Centrální větrání domácnosti v kombinaci s inteligentním řízením a snímači, které měří např. obsah CO2, vám umožní klimatizovat místnost „à la carte“.

Passivhaus
Pasivní domy jsou perfektně zaizolované a nepropouštějí téměř žádné teplo směrem ven.

U rekonstrukce staré budovy bývá situace často komplikovanější než v případě novostavby. Starší budovy často propouštějí čerstvý vzduch dovnitř, proto dají méně efektivně vytápět. Zde se můžete rozhodnout pro dvě možnosti, jak vylepšit vnitřní klima. V případě izolace se zpravidla musíte vzdát komplexní tepelné ochrany.

Altbau in Deutschland
I pro starší objekty existuje vhodné technické vybavení, které umí vytvořit optimální klima.

U staré budovy se na rozdíl od novostavby klade hlavní váha na její technické vybavení: Rozhodněte se pro nejnovější kondenzační techniku (s rekuperací tepla) a energii z obnovitelných zdrojů jako jsou solární systémy nebo tepelná čerpadla. Často se přitom přehlížejí možné úspory. Přitom zásluhou nových energeticky účinnějších čerpadel pro získávání otopné a ohřáté vody můžete dosáhnout značné úspory elektřiny a zároveň budete mít i ve staré budově dostatečné množství tepla pro vytvoření příjemného prostředí.

Rekonstruovaná stará budova poskytuje nejvyšší kvalitu života, pokud je v místnostech vhodná kvalita vzduchu. Starou budovu lze také dovybavit decentralizovaným větráním obytných prostor. „Decentralizovaný“ znamená, že jednotlivé místnosti větrají tím, že se provrtáním jádra nebo proražením zdi vytvoří větrací kanály pro jednotlivé pokoje. Tento typ větrání navíc předchází tvorbě plísní a vlhkosti, zvláště pak pokud jste se rozhodli i pro výměnu oken.

Nejlepší bude obrátit se na odborníka, aby vám poradil, jak dosáhnout ideální kvalitu vzduchu v místnosti.

Objevte
větrací techniku wolf

Máte zájem optimalizovat klima ve vaší domácnosti? Zkuste využít řízené větrání obytných místností Wolf.

Zde se dozvíte více